blogy logo
login PRIHLÁS SA
BLOG hostess
ČLÁNKY
DISKUSIE
SLEDOVAŤ BLOG
Vitajte na mojom blogu
hostessVsetko lacno
pridal hostess 18.10. 2015 o 11:12

Pravdepodobne týmto článkom postavím zase raz voči sebe dva názorové tábory ľudí, ktorí si rôznou cestou riešia svoje vlastné bývanie v dome. Ale nadalo mi to...

 

V stavebníctve sa pohybujem už viac ako 12 rokov a videl som už teda všeličo. Dúfam, že sa nik neurazí, ale na Slovensku sa zrazu pri stavbe domu stane z každého taký odborník na všetko, že nejaký diplomovaný inžinier môže isť niekam... Podstatná časť ľudí skĺzne do roviny čo nevidno nech je skoro zadarmo a čo je vidieť nech vyzerá super (povrchnosť dnešnej doby). Donekonečna riešia či budú obkladačky modré alebo zelené, či bude podlaha taká alebo onaká... Proste z pohľadu kvality stavby úplne mimo.... Pri troche šťastia sa pohádajú či tehla, ytong, drevodom na kluc alebo montovaný dom.

 

Nechcem ale zo seba robiť odborníka na všetko. Nedávno sa mi však podarilo naraziť na taký krásny príklad, že mi nedá sa o neho podeliť. Krásne je na ňom vidieť veľa zaujímavých momentov a možno aj ponaučení. Znie to ako z rozprávky ale je to realita. Na konci článku uvediem pre porovnanie aj presné čísla.

 

Kde bolo tam bolo, na okraji Bratislavy v obľúbenom satelitom mestečku si dva páry v podobnom veku, ktoré sa poznali už roky, kúpili cez reality Bratislava vedľa seba krásne pozemky v novej štvrti o ideálnej výmere 640m2. Aby to bolo prehľadné budem uvádzať iniciálky párov. (S tým po krátkom presvedčovaní súhlasili.) Takže máme pár J+H a pár P+P. Keďže mali podobné záujmy a postoje tak nakoniec skončili pri prakticky totožnom katalógovom projekte nepodpivničeného 4i bungalovu s garážou o celkovej výmere cca 150m2. Malé rozdieli boli len v dispozícii.

 

Cesta k stavbe domu páru J+H

 

Pár J+H bol veľmi nedočkavý a chceli stavať prakticky najlepšie včera.... A tak ešte nemali ani základy a už riešili projekt domu, vizuálizácie kuchyne, dvoch kúpelní a celého interiéru obývacej izby. A tak keď prišlo na hrubú stavbu tak bez veľkého rozmýšľania išla klasika betónový základ / čo najlacnejšia 40cm tehla / drevený krov / betónová strecha / plastové okná / 10 cm polystyrén. Proste tá najklasickejšia klasika dnešných stavieb.....

 

Tu mi nedá vložiť aj môj postreh ako rozdielne ľudia prijímajú novinky v stavebníctve a v iných oblastiach. Je to čisto môj názor, ale dnes stavať z tehly a dať si plastové okná s dvoj-sklom je ako by ste nosili vo vrecku NOKIU 3210 a jazdili ŠKODE 120.... Dovoláte sa a odveziete ale.....

 

Vrátim sa ale k páru J+H. Po hrubej stavbe prišli na radu rozvody vody, kanalizácia, elektrika a plyn. Všetko klasicky pripojené k sieťam na hranici pozemku. Potom, na základe dobrej rady páru P+P, podlahové kúrenie (pôvodne chceli len radiátory) a plynový kotol. Potom už konečne potery / omietky / sadrokartón a 30cm zateplenie stropu. A hurá máme priestor, ktorý sa dá "konečne" zariaďovať Bol September a v priebehu dvoch mesiacov sa nakoniec aj nasťahovali, pretože im ku koncu roka končil podnájom bytu.

 

Určite sa už neviete dočkať čo bolo s párom P+P a snažíte sa prísť nato prečo som stavbu domu páru J+H toľko popisoval... rozuzlenie príde čoskoro.

 

Cesta k stavbe domu páru P+P

 

V páre P+P bol pán P trochu hĺbavejší typ a nechcel všetko tak naháňať. Spravil si menší prehľad, porozprával sa s pár ľudmi, ktorí domy stavajú a projektujú, pozeral si domy na predaj kosice. Áno trvalo to skoro rok, ale v septembri keď pár J+H už riešil len interiér tak začali stavať. Nebojte sa tiež sa začínalo klasicky betónovým základom, ale potom už to malo iný vývoj. Na radu prišiel 25cm ytong, ktorý nosnosťou bohate na danom type stavby postačuje / drevené okná s trojsklom / drevený krov / betónová strecha / a 20 cm polystyrén. Poviete si aký luxus.... ale pravda je taká, že náklady ušetrené na murive sa pretavili do podstatne lepšej izolácie a ešte trochu zostalo aj na kvalitnejšie okná. Vo výsledku uzavretá hrubá stavba so zateplením bola drahšia o smiešnych 700€ v podstate len za kvalitnejšie okná. Ale jej vlastnosti... o 40% menšie tepelné straty!!! Medzičasom pán P dohodol navŕtanie dvoch 12-metrových studní. Pýtate sa načo dvoch? Jednu na teplú a druhú na studenú vodu? V podstate áno... Ale poďme postupne. Jedna zo studní slúžila aj na zásobovanie domu vodou (po rozboroch vody bola bez problémov pitná). A tak keď za začali robiť rozvody vody v dome tak sa v technickej miestnosti spravil jednoduchý rozvádzač, ktorý umožňoval pustiť pre záchody, kuchyňu a ostatné vodu zo studne alebo "obecnú". Nakoniec len v kuchyni bola pustená obecná (vraj pre istotu). Potom klasicky kanalizácia, elektrika.

 

A plyn? Nie, nie ten ostal pekne na hranici plota. Prečo? Pretože pán P+P po siahodlhej konzultácii s kadekým a hádke s pani P si zvolil kombináciu podlahové kúrenie a tepelné čerpadlo voda-voda. Takže po zhotovení podlahového kúrenia prišli na rad klasicky potery / omietky / sadrokartón a 30cm zateplenie stropu. Hovoríte si to bolo drahé! (ďalšia povera). Porovnajme si to ale. Pár J+H zaplatil za kompletnú realizáciu podlahového kúrenia s pomerne lacnejším plynovým kotlom a zásobníkom na teplú vodu, prípojkou plynu a komínom niečo málo cez 11000€. Niekomu sa to bude zdať veľa, niekomu málo, ale naozaj je to cena, ktorú cenovými ponukami u kadekoho nakoniec vybojovali. A čo teplené čerpadlo... keďže nebolo potrebné robiť plynovú prípojku, rozvody plynu a komín tak nakoniec komplet podlahové kúrenie a tepelné čerpadlo stálo niečo pod 15000€. Samotné studne (2x12m) stáli 1000€. Takže keď zarátame aj samotné studne tak je rozdiel 5000€.

 

Na prvý pohľad sa to zdá veľa, ale po prvej zime po vyúčtovaní energií, vodného a stočného boli prekvapené oba páry. K tomu sa ešte dostaneme. Podľa slov pána P by jednu studňu dal navŕtať aj tak. Prečo? Vysvetlím hneď.

 

A prišlo prvé leto

 

Bolo prvé leto roku pána 2013. Možno si ešte niektorý spomínajú, že bolo podobné ako tento rok (2015) proste teplo, teplo a ešte raz teplo. A keďže oba páry začali dokončovať okolie domčekov prišla na radu závlaha, bez ktorej to už dnes už asi ani nejde. Keďže pár J+H nemal studňu tak závlahu napojil na obecný vodovod. Zjavne si neuvedomovali koľko taká závlaha spotrebuje vody.... Pár P+P si tiež spravil závlahu a napojil ju na existujúci rozvod vody zo studne. Ako to skončilo... 900€ nedoplatok za vodu. Pani H skoro s toho mala srdcový kolaps. Dokonca faktúru aj reklamovali, ale keď prišiel na kontrolu vodomeru technik a videl, že je tam pripojená závlaha tak sa len zasmial a šiel preč zo slovami "Panička spravte si studňu...".

 

A bolo fakt teplo

 

Keďže oba páry pochádzajú z "horniakov" tak po mesiaci 35 stupňových horúčav a spania/nespania vo vlastnej šťave sa pán J rozhodol "zainvestovať do klimatizácie. Tu na základe možností a keďže to bol bungalov tak si nechali nainštalovať "kazetové" stropné jednotky do dvoch detských, spálne a obývačky. Spolu s inštaláciou ich to stálo 4200€. Áno aj mne sa to zdalo veľa, ale vraj to bol dobrá cena za dva sety invertorových dvojitých kazetových splitov. Tak trochu sa chceli vyrovnať aj susedom, ale to bude jasné ďalej... Nevadil im ani bordel, ktorý mali doma tri dni (prach so sadrokartónu bol asi všade). Navyše na fasáde im pribudli dve "krásne" vonkajšie klimatizačné jednotky... na ktorých hluk sa neskôr sťažoval sused vedľa, pretože jedna z nich bola priamo pred jeho oknom spálne. A keďže mal v noci okno dokorán všetko veľmi dobre počul.... Ten si nakoniec tiež spravil klímu a bol potom pokoj a dalo sa spať (aspoň po najbližšie vyúčtovanie elektriny).

 

Pýtate sa ako na tom bol pán P a pani P. Pri inštalácii podlahového kúrenia sa pán, ktorý neskôr inštaloval aj tepelné čerpadlo spýtal nevinnú otázku "A nechceli by ste spraviť aj pasívne chladenie?". Táto otázka neskôr skoro pána P stála rozvod , ale nakoniec pani P po jednej letnej návšteve pani H uznala, že to stálo zo to.

 

Zázrak pasívneho chladenia

 

A čo je to to pasívne chladenie. V studni je celoročne voda o teplote okolo 11°C. Takže prečo s ňou nevychladiť dom? Po konzultácii so spomínaním pánom som pochopil, že sú dve možnosti "pasívneho chladenia". Chladenie cez podlahu (udržovanie cca 21 °C v podlahe), alebo cez takzvané fancoil jednotky (veľmi podobné bežnej klimatizácii). Mal som možnosť nahliadnuť aj do ponuky. Prvé riešenie stálo okolo 1200€ (nejaký, výmenník regulácia, obehové čerpadlo, 3-cestny ventil a montáž ). Druhé bolo drahšie nejakých 4400€ (4x kazetový stropný fancoil, výmenník, obehové čerpadlo rozvody a montáž). Pán P sa rozhodol pre druhú možnosť, keďže majú malé deti a bál sa chladnejšej podlahy. Takže potom susedia J+H chceli niečo podobné...

 

Aj vy ste si povedali také peniaze do klimatizácie? Hmm mne preletelo hlavou to isté. Ale potom som pochopil. Bežná kvalitná klíma funguje v horúčavách s COP 3 až 3,5 (za 1 kW elektriky vychladí 3 až 3,5 kW tepla). A čo pasívne chladenie. To som ani ja neveril a dlho to bolo pre mňa sci-fi, ale je to tak... Tým, že už je k dispozícii studené médium (nebeží žiadny kompresor) tak sa platí len za energiu, ktorú spotrebuje ponorné čerpadlo + obehové čerpadlo + ventilátory v jednotkách... A ako to vyzerá v číslach. Ponorné čerpadlo 250W (určené pre tepelné čerpadlo) + obehové čerpadlo 45W + 4x ventilátor 40W = spotreba 455W. A výkon? Na výmenníku boli digitálne ukazovatele teploty studničnej vody. Keď tepelné čerpadlo nezohrievalo teplú vodu na používanie tak to ukazovalo na vstupe 11°C a na výstupe, keď bežali všetky fancoil jednotky, okolo 16°C. Čo pri prietoku studničnej vody (merané namontovaným vodomerom) 2m3/h je výkon okolo 12kW! To znamená COP 26. Áno 26. Neskutočné... Navyše je jedno či ide jedna jednotka, alebo všetky. Systém má prakticky rovnakú spotrebu. To znamená 7 až 8x nižšie náklady na chladenie. Proste ako som už písal sci-fi sa stalo realitou. Bežná klíma by na tento výkon potrebovala tak 3500-4000W elektriky a nie 455W! Tak to vyzera, ked niekto chce za kazdu cenu lacne domy.Prístupov 3689
Kvalita článku
(100%) hlasov 1

PRÍSPEVKY
SLEDUJETE
Prosím prihláste sa pre možnosť pridania komentáru.
Prihláste sa, alebo použite facebook login facebook login
ĎALŠIE ČLÁNKY V BLOGU
Obnovitelne zdroje pre dom
[ 27.9.2016] (príspevkov 1)
Co su vhodne panely?
[ 23.6.2016] (príspevkov 0)
Vsetko lacno
[ 18.10.2015] (príspevkov 0)
Boja sa nepoznaneho
[ 2.8.2015] (príspevkov 0)
Ked ju to nebavi, nech to nerobi
[ 13.7.2015] (príspevkov 0)
Aj chlapi su tyrani
[ 1.7.2015] (príspevkov 0)
Aj ty mas sexappeal
[ 21.3.2015] (príspevkov 1)
Po rokoch
[ 3.2.2015] (príspevkov 0)
Nasledovat svoje sny
[ 26.1.2015] (príspevkov 0)
Dnesna zavist nepozna hranic
[ 21.1.2015] (príspevkov 0)